
Причому парадокс полягає в тому, що різні учасники будівельної сфери (будівельники, девелопери, виробники, споживачі й ін.) мають різну уяву про те, що можна назвати екобудиком.
Складові частини екобренду
По-перше, будівлі, що претендують на звання екологічних, повинні зводитися в недоторканих технічним прогресом місцях з непорушеним природним ландшафтом.
При складанні генерального плану об'єкта і проектуванні будівлі враховують кліматичні особливості місцевості, будь то берег моря, підніжжя гори або галявина в лісі. Комплексній екологічній оцінці повинна бути піддана і площадка для забудови: в обов'язковому порядку проводять дослідження ґрунту, повітря, радіаційної, акустичної, електромагнітної обстановки та інших параметрів. В основі грамотного проектування лежить принцип м'якого «вбудовування» у навколишнє середовище.
По-друге, екологічним можна вважати тільки той будинок, у якому застосування синтетичних будівельних і оздоблювальних матеріалів зведено до мінімуму. Екобудинки не повинні заподіювати шкоду своїм мешканцям і природі ні на етапі будівництва, ні в період експлуатації. При цьому вони повинні бути енергоефективними та мати максимально автономні системи життєзабезпечення. Основний внесок в енергоефективність вносить комплексне застосування якісних теплоізоляційних рішень (зокрема, матеріалів з кам'яної вати) для радикального скорочення тепловтрат через стіни, покрівлю й фундамент.
До немаловажних екологічних складових будівлі відносять також продуману архітектурну концепцію й інноваційний дизайн. Один з найважливіших екоприйомів проектування - максимальне використання природного освітлення, сприятливого для здоров'я: панорамні вікна, еркери і відкриті огородження забезпечують відмінну інсоляцію. Крім того, в архітектурі «зеленої» нерухомості часто зустрічаються елементи, що підкреслюють її екологічність.
ЕКО=Екологія+Економія енергії
Концепція екологічного будинку припускає всебічну економію енергії. Рішень для подібної економії придумано чимало: від «зеленого» даху, шар рослин якого допомагають будівлі зберегти тепло взимку та прохолоду улітку, до сонячних колекторів на фасаді.

Про роль «зелених» стандартів
Людина, що зважилася побудувати будинок або зробити в ньому ремонт, як правило, більше думає про те, у скільки йому це обійдеться, ніж про екологічну безпеку будівельної продукції, що вона збирається придбати. Деякі, намагаючись заощадити будь-яким шляхом, воліють обходитися дешевими, а стало бути, не завжди екологічними матеріалами, не підозрюючи, що тим самим шкодять власному здоров'ю. Практика показує, що штучні замінники можуть бути джерелом емісії надзвичайно токсичних речовин, які при більших концентраціях викликають алергію і простудні захворювання, неврастенію і гіпертонію, знижують імунітет, а в деяких випадках стають причиною злоякісних пухлин.
На жаль, на сьогоднішній день достовірна інформація про ступінь екологічної безпеки конструкційних і оздоблювальних матеріалів (як штучного походження, так і тих, що традиційно використовуються в будівельній практиці - дерева, цегли, каменю) практично відсутній. Єдине, що може якоюсь мірою допомогти в рішенні питання про покупку, це гігієнічний сертифікат, що видається на будівельну продукцію. Санітарно-гігієнічне тестування проводять у спеціалізованих лабораторіях Центра Санепидемнагляду. Якщо результат всебічних досліджень доводить, що продукція відповідає діючим санітарним нормам, вона одержує гігієнічний сертифікат державного зразка.
До екологічних матеріал можна віднести лише в тому випадку, якщо він відповідає таким критеріям, як:
- екологічність видобутки і підготовки сировини (відтворюваність ресурсів, можливість повторного використання, мінімальні витрати енергії, мінімальне забруднення середовища);
- екологічність технології виробництва матеріалів і виробів (мінімальні витрати енергії в процесі виготовлення, мінімальне забруднення середовища та кількість відходів);
- екологічність продукції в процесі експлуатації (формування сприятливого мікроклімату в приміщеннях, відсутність необхідності використовувати неекологічні матеріали при монтажі, відсутність яких-небудь забруднень середовища, технологічність, максимальна довговічність і ремонтопридатність);
- екологічність утилізації після закінчення строку експлуатації (простота та повнота утилізації при мінімальних витратах енергії, у тому числі з одержанням тепла при спалюванні).
Екомаркування
У міжнародній практиці поширена екологічна сертифікація (маркування) будівельної продукції, яку здійснюють відповідно до певних нормативних процедур. Наявність на упаковці матеріалу екологічного знака говорить не тільки про екологічну безпеку продукції при експлуатації, але й про те, що вона була зроблена із застосуванням екологічно чистої технології (неенергоємної, з мінімальним впливом на компоненти ландшафту), а продукти утилізації цієї продукції не зроблять негативного впливу на навколишнє середовище. Вартість матеріалів з екологічним маркуванням може у два рази перевищувати вартість аналогічної продукції, позбавленої еколейблу.
Закордонний приклад
Першим екодомом став побудований в Англії Light-house - будівля висотою у два з половиною поверху. Площа кожного рівня - близько 100 м2. Для економії тепла в будівництві використали структурні теплоізоляційні панелі, на даху встановили автономні фотоелементи, що генерують електроенергію, і т.д. На першому поверсі екодому дизайнери розмістили спальні, а не, як це прийнято, вітальню, кабінет або кухню. Настільки незвичайне розташування кімнат дозволяє максимально ефективно використати природне освітлення верхнього робочого простору.
Екологічне будівництво
Екологічний будинок - це будинок, що не засмічує навколишнє середовище. З погляду людей, які в ньому живуть, важливими є два фактори: створюваний будинком мікроклімат і матеріали, які його забезпечують.
Підвищена вологість і нестабільний температурний режим сприяють розвитку різних шкідливих бактерій, мікроорганізмів і гнітять імунітет людини. На жаль, мало хто поки замислюється над цим питанням. Однак людей, які вибирають матеріали для будівництва по екологічних характеристиках, стає усе більше, незважаючи на те, що екоякості продукту відбиваються на його вартості.
Будь-яке екологічне будівництво починається із грамотного проекту. Будуючи будинок для себе й своєї родини, людина враховує його географічні координати і вибирає планування - наприклад, розташування житлових кімнат ближче до південної сторони здатне скоротити тепловтрати й т.д. Використання екологічно чистих матеріалів, ефективних рішень конструктивних вузлів і інших деталей проекту дає можливість одержати «здоровий» і енергоємний будинок.
Перспективи розвитку екологічного домобудівництва очевидні. І багато чого буде залежати від того, як поведуться на будівельному ринку компанії-лідери. З ростом добробуту українці будуть приділяти усе більше уваги такому показнику якості життя, як екологічна безпека, тому питання здорового способу життя, чистого, енергоефективного та комфортного житла будуть актуалізуватися в часі. Адже екологія - це не тільки запах (або його відсутність), це здоров'я.
З огляду на всезростаючі кліматичні проблеми на планеті, багато виробників, що займаються опаленням, переходять на нові стандарти, що дозволяють підтримувати екологічну чистоту. Щодо цього електричне опалення є оптимальним рішенням на сьогоднішній день. Цікаве рішення запропонували російські вчені - ПЛЭН (Плівковий Променистий Електронагрівачк). Він належить до плівкових систем опалення, які широко використовуються в європейських країнах. Дані системи випромінюють хвилю в діапазоні 6-15 мкм в інфрачервоному спектрі, що робить сприятливий вплив на організм людини. На відміну від кабельних систем опалення, плівкові мають дуже низьке магнітне поле. Додатковою перевагою даного продукту є низьке енергоспоживання.